Крим: історія української землі
26 лютого Україна відзначила День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Саме в ці дні 11 років тому розпочалася збройна агресія Росії проти України.
Учні восьмого класу гімназії ім. Дм. Конокеєнка разом із класним керівником Платон Людмилою Алимівною відвідали бібліотеку, де для них провели змістовну лекцію, присвячену цій важливій даті.
💙💛 Діти насамперед висловили вдячність нашим захисникам за їхню відданість у боротьбі проти ворога та вшанували пам’ять загиблих хвилиною мовчання. Переглянули хронологію подій підступного й незаконного захоплення Криму.
💙💛 Особливу увагу приділили історичному зв’язку Криму з Україною. Колись ці землі входили до складу Кримського ханства, яке перебувало під юрисдикцією Османської імперії, а територія вздовж південних берегів річок Кодима та Ягорлик, зокрема й наше місто, була частиною історичного регіону Ханська Україна.
💙💛 Також було презентовано артефакти музею, пов’язані з історією та культурою Криму. Зокрема, учні ознайомилися з Флоранським скарбом – колекцією срібних монет Кримського ханства, знайдених 22 квітня 2024 року біля села Флора Подільського району. Скарб містить 140 срібних монет (акче), викарбуваних у Криму ще в 1480-х роках за правління хана Гірея І. Ця унікальна знахідка спростовує радянські історичні наративи, підтверджуючи давнє заселення нашого краю та його тісні зв’язки з Кримським ханством. На монетах можна розгледіти герб Кримського ханства, який і сьогодні зображений на прапорі кримських татар.
💙💛 Ще один унікальний експонат музею, пов’язаний із Кримом, – кримськотатарська марама (фірланта) – жіночий головний убір, який носили разом із фесом (фескою) – оксамитовою шапочкою, розшитою золотом. Ця марама, створена у першій половині XIX століття, виготовлена з дуже тонкої домотканої тканини, відомої як “бамбак”. Вишивка виконана шовковими нитками кремового й рожевого кольорів із додаванням металевої нитки – “сухозлотки”. Орнамент створений переважно двосторонньою гладдю. Хоча точне походження цього артефакту невідоме, його історична цінність беззаперечна.
💙💛 Учні провели час цікаво та пізнавально, а головне – усвідомили, що Крим – це Україна, і наша спільна історія нерозривно пов’язана з цим регіоном. 🤗




